EXCHANGE TRADED FUNDS (ETF’S) NEDİR?

Hisse senedi , bono gibi çalışma sistemlerini içinde barındıran bir yatırım fonu çeşididir. Türkiye’deki vergilerin yüksek olması sebebi ile ekonomisi bizden çok gelişmiş ülkeler için altın değerinde bir fon sistemidir. Son yirmi yılda en çok tercih edilenler arasındadır. Bağlı olduğu varlığın aksine hareket etmez, onla birlikte hareket ederek kazandırır. Dolayısı ile ETF ile kazanmak için önce varlıktaki pozitif gelişimler oluşmalı.

Varlığın tamamını yatırıma dönüştürür ve varlığın artan değeri kadar kazandırmış olur. Türkiye’ de en iyi olamayışının sebebi, ülkemizin ekonomik yapısındaki hızlı dalgalanmalar, iniş- çıkışlardır. Çünkü uzun vadelerde işe yaramaktadır ve bu kısa istikrarsızlıklar onu büyük ölçüde etkileyeceğinden risk faktörü olarak algılanmasına sebep olmuştur. ETF kategorisi altında incelenen altın fonları ise uzun vadede bir yükseliş sergileyeceği öngörülmekte ve tercih payları giderek artmaktadır. 2008 deki Subprima krizi, hisse senetlerinde büyük bir düşüş yaşatırken; altın fonlarında satış meydana geleceği kulaktan kulağa yayılmıştır ancak petrolün fiyatı bu psikolojik baskılara rağmen azalması gerekirken artmaya devam etmiştir. Yakalanması gereken ince detay ise kontrat fiyatlarını baz alan sistem, benzin fiyatlarındaki artışa yani tüketicilere bir çözüm olmaktadır. Böylece sadece kontrat yapan büyük şirketler değil, küçük tüketiciler de bu iyilikten yararlanmış olacak ve piyasa eşitliği sağlanmış olacaktır. Türkiye’de ise benzin fiyatlarının düşüşü kurumlar için de şahıslar için de imkansızdır. Çünkü fonlarındaki doluluk oranı düşüktür.
ABD’de ETF fonlarında harikalar yaratmış şirketlere State Street Global Advisors, Barclays Global Investors ve Bank of NY örnek gösterilebilir. John Paulson gibi fon yatırımcıları daha çok kazanıp gelişmesi sonucu dünyanın en büyük altın fonu değerine sahip olan SPDR Gold Trust değerleri piyasa katılımcıları tarafından büyük ilgi gördü. Yatırımcılar altına olan düşkünlüğünü yine bu fonların farkları sonucunda kavradı ve buna göre doğru adımlar attı. Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin ve iletişimsel veri aktarımları artışının ekonomiye yansıması ile artan sosyoekonomik ihtiyaçlar ile ETF talepleri de artar oldu. Gelişmiş ülkelerde her zaman ihtiyaç duyulan uzun vadeli fon seçildi.

Etiketler:
Yorumlara kapalı.